Вијести

Прва интерактивна on-line мапа потенцијала биомасе у БиХ

Да би се процијенио потенцијал биомасе у шумарству и пољопривреди у Босни и Херцеговини, UNDP и GIZ су осигурали техничку подршку при прикупљању, успостави и презентацији података на on-line интерактивној мапи – Атласу потенцијала биомасе.

31.10.2019.

Image Title

Током протекле двије године прикупљени су подаци о основним и нуспроизводима шумарства и дрвопрерађивачке индустрије, те нуспроизводима биљне и сточарске производње за период 2012 – 2017. За лакши преглед подаци су визуализирани, и дата је могућност обухвата различитих просторних нивоа. Мапа је доступна на http://atlasbm.bhas.gov.ba/.

„Ове информације ће олакшати доносиоцима одлука процес креирања политика у области обновљивих извора енергије, боље планирање, побољшање коришћења земљишта или субвенционирање одређене производње“ наводи Сенка Мутабџија Бећировић представница UNDP пројекта. Уједно, инвеститори ће имати увид у расположиве ресурсе за покретање биоенергетских пројеката, а истраживачи и статистичке институције ће добити подлогу за истраживања и побољшање процеса прикупљања података.

Интерактивна мапа је припремљена у склопу Радне групе за праћење потенцијала биомасе која је основана са циљем осигурања активног учешћа и власништва јавних институција и стручњака у БиХ над активностима и резултатима овог процеса. Чланови Радне групе су дефинисали процесе креирања методике, прикупљања, анализе и заједничког тумачења података о потенцијалима шумске дрвне и пољопривредне биомасе у БиХ.

Мапа потенцијала биомасе представљена је током 6. састанка Радне групе одржаног на Влашићу 12. 3. 2019. године. Том приликом Минела Пита, стручни сарадник за енергетику при Министарству спољне трговине и економских односа БиХ истакла је „Као земља потписница Уговора о Енергетској заједници, Босна и Херцеговина се обавезала постићи циљани удио од 40% обновљивих извора енергије у својој бруто коначној потрошњи енергије до 2020. године. Илустрације ради, на значај биомасе у потрошњи енергије у БиХ указује чињеница да се топлотна енергија из обновљивих извора добија из чврстих биогорива, односно дрвне биомасе у највећој мјери“. Без обзира на значајан допринос биомасе у укупном енергетском миксу, подаци о укупној потрошњи биомасе се значајно разликују зависно од студије и примијењене методике. Непосједовање јасне слике о удјелу биомасе у потрошњи енергије отежава дефинисање будућих циљева Босне и Херцеговине о удјелу обновљивих извора енергије, у складу са њеним обавезама као земље потписнице Уговора о успостави Енергетске заједнице.

Све наведене активности су реализоване у оквиру Заједничког програма из области биоенергије у БиХ; иницијативе која је покренута под покровитељством Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, а у сарадњи UNDP-а (пројект „Запошљавање и сигурно снабдијевање енергијом коришћењем биомасе“ који финансира Чешка развојна агенција), GIZ („Промоција обновљивих извора енергије у БиХ“) и USAID EIA пројекта („Инвестирање у сектор енергије“).